Що слід знати про сортування плодоовочевого сировини? Обладнання, що використовується, особливості технології

Що слід знати про сортування плодоовочевого сировини? Обладнання, що використовується, особливості технології />

03.03.2021

Під плодово-овочевих сировиною розуміють різні коренеплоди, в тому числі картопля, а також цибулю, моркву і різні фрукти і ягоди, включаючи яблука, абрикос, черешню. У промислових умовах все це сировина піддається калібрування і сортування. Відповідно, на виробництві використовуються спеціальні машини для сортування продуктів. Вони забезпечують процедуру калібрування, тобто дають можливість відсортувати плоди або коренеплоди за різними характеристиками, в тому числі за кольором, вагою, розміром. Це дозволяє забезпечити упаковку плодів, овочів, фруктів відповідно до обраних фізичними характеристиками, що має величезне значення як для кінцевої реалізації, так і для подальшої переробки.

Основні принципи сортування

Сортувальні машини відносяться до категорії харчової техніки. Вони повністю адаптовані для роботи з плодово-овочевих сировиною різних розмірів і форм. Наприклад, є обладнання для обрізки пір'яний і кореневої частини цибулі, яке може працювати з овочами діаметром 60-110 мм. Якщо ж розмір цибулини буде більше або менше, то якість обробки і сортування погіршиться. Тобто, в цілому, продуктивність технологічного комплексу через невідповідність розмірів знизиться.

 При цьому, у кожного виду овочів і фруктів є свої параметри сортування. Наприклад, огірки можуть бути типу "пикуль", то маленькі, і "зеленець", тобто середні. У сучасних реаліях вони повинні фасувати в різні упаковки. І те ж саме відноситься до інших овочів і фруктів.

 Машини для сортування продуктів діляться на 4 основні категорії: для поділу продукції по діаметру, по довжині, а також за вагою або кольором.

 Машини для калібрування овочів і фруктів по діаметру

 Сортування продуктів в цьому випадку може проводитися на обладнанні такого типу:

  1.  Барабанні машини. Користуються популярністю у переробних сільськогосподарських підприємств. Принцип дії цього обладнання заснований на обертанні встановленого барабана. Причому цей механізм розташований над лотками. барабан розділений на секції, причому в кожній з них є отвори різного діаметру. Барабан обертається, тим самим проводиться калібрування завантаженого сировини на 4 або 5 фракцій. Як правило, перша фракція визначає мінімальний розмір сировини, самі дрібні плоди або навіть некондицию, яка висипається в транспортувальні лотки першої. Найбільша фракція вивантажується останньої. Чому використовують барабанні машини? У них є кілька очевидних переваг, в тому числі невисока вартість, простота конструкції і легкість в експлуатації. Також це обладнання може працювати з сировиною після мийки, що для деяких технологічних процесів може мати вирішальне значення. Барабанні калібрувальник дозволяють сортувати цибуля, картопля, волоські горіхи, то є різні круглі овочі та плоди. Але для огірків, моркви, буряка такі моделі не підійдуть. Крім того, варто розуміти, що це обладнання досить громіздке і зажадає багато місця для установки.
  2.  Вібраційні калібрувальні установки. вони частіше використовуються для картоплі і цибулі. Пропонуються в стаціонарному і мобільному виконанні. Пересувні, тобто мобільні, вібраційні сортувальники зазвичай доповнюють картоплезбиральні комбайни. Принцип дії цього обладнання полягає в наступному: основу конструкції представляють вібраційні площині або сита. які розташовані у вигляді етажерки, тобто один над іншим. Сита представляють собою металеву сітку і можуть бути легкознімними. Відповідно, у кожного вібраційного полотна буде свій діаметр металевої сітки. Сировина проходить з одного рівня на інший, і тим самим забезпечується калібрування за розмірами. Після такого сортування сировина подається на транспортер і передається на упаковку або для подальшої переробки. Чому ці машини популярні? Вібраційні сортувальники довговічні і надійні, працюють з високою точністю і з хорошою продуктивністю. Однак у них досить вузька спеціалізація, і зазвичай це тільки картопля або цибуля. Також ці машини досить дорогі і відрізняються досить високим рівнем споживання електроенергії. Також в конструкції цього обладнання є багато складних механічних вузлів, які досить сильно ускладнюють обслуговування техніки. Також знадобиться висока кваліфікація персоналу для роботи на цих машинах. До недоліків також можна віднести підвищений рівень шуму під час роботи.
  3.  Валкові сортувальні машини. Такі пристрої не призначені для точної сортування. Вони потрібні для того, щоб відокремлювати сухий грунт, а також розділяти середні коренеплоди від великих. Як вони працюють? Принцип тут такий: на одній рамі закріплюються обертові вали. Вони можуть бути різної ширини, а також в різних кількостях: це залежить від типу сировини і продуктивності певної техніки. Самі вали теж можуть відрізнятися: наприклад, вони можуть бути гладкими, у вигляді щіток, у вигляді пальців або спіралей. Такі машини діляться на різні зони, і в кожній з них відстань між валами відрізняється, від мінімального в самому першому. Чому ці машини популярні? До числа їх переваг можна віднести: продуктивність, легкість обслуговування, мінімально простий пристрій. У комплект поставки зазвичай включаються і орієнтують пристрої. Машини цього класу підходять, в тому числі, для огірків і моркви. Однак важливо не допускати перевантаження сортувального пристрою, оскільки в цьому випадку якість сортування буде недостатньо високим.
  4.  Стрічкові машини. Це - традиційні стаціонарні установки, які широко поширені на плодоовочевих переробних підприємствах. Чому ці моделі популярні? Вони ефективні і прості в експлуатації, зазвичай використовуються для сортування та калібрування сферичних овочів і плодів, в тому числі для цибулі або часнику, картоплі, сливи, волоського горіха. Що являє собою сортувальник стрічкового типу? Основу конструкції тут складають стрічкові транспортери. що складаються з перфорованих стрічок. У кожній секції є отвори різного розміру, від меншого до більшого. В робочій зоні під стрічками також знаходяться ексцентрики, завдяки яким стрічка з рухомим сировиною динамічно струшується. Чому обирають стрічкові машини? Вони прості в обслуговуванні, практично не пошкоджують сировину, а також можуть транспортувати мокре сировину, тобто відразу після операції мийки. Однак на такі транспортувальні стрічки можна поміщати тільки цибулю або часник, якісно обрізані від коренів або пір'я, оскільки інакше сировина буде чіплятися за стрічку і створювати складності в проходженні. Однак потрібно враховувати, що у стрічкових сортувальників буде більш високе енергоспоживання, оскільки для кожної секції потрібно свій електричний привід. Також це обладнання відчутно до перевантаження. Овочі і коренеплоди витягнутої форми тут не калібрують. Також важливо уникати налиплого мокрого грунту. Ще один недолік полягає в тому, що перфоровані стрічки не дуже довговічні: при постійній експлуатації техніки їх потрібно буде міняти кожні 2-3 роки, при тому, що ціна їх може виявитися не найбюджетнішій.
  5.  Дискові сортувальники. Використовуються для сферичного сировини (наприклад, для яблук). Застосовуються для овочів і фруктів з підвищеною чутливістю до травматизму, а також відрізняються доступною невисокою вартістю. За яким принципом вони працюють? Давайте розберемо на прикладі яблук. Так, сортувальний пост тут може бути оформлений у вигляді конуса або повільного диска, що обертається. По колу розташовуються шиберні планки з можливістю регулювання по висоті. Також по периметру конусів розміщені відсіки для відсортованих фруктів. Як правило, їх чотири, різних розмірів, від більшого до меншого. Падіння сировини в даному випадку виключено, тому і травматизм фруктів буде мінімальним. Чим вигідно використовувати саме це обладнання? В першу чергу, малої енергоємністю, надійністю і легкістю обслуговування, варіативністю налаштувань, можливістю роботи з сировиною після миття. Однак цей метод чутливий до перевантажень, а точність сортування буде дуже відносною. Крім того, потрібно враховувати, що продуктивність цієї техніки обмежена: навіть на найпотужніших машинах вона не перевищує 800 кілограм на годину. 90% таких машин на ринку використовуються виключно для сортування яблук.
  6.  Струнні сортувальні машини. У них - вельми консервативна конструкція. Принцип дії полягає в наступному: основу робочого механізму складають два вала, між якими пучком натягнуті замкнуті струни, які "нескінченно" рухаються. Сама робоча струна може являти собою навіть ремінь або ланцюг. Продукт, потрапляючи всередину, розташовується уздовж струн і між ними. Від початку машини струни розташовані на різних відстанях, що і формує так звані "зони калібрування". Зазвичай цю техніку використовують для сферичного сировини, яке може обертатися навколо своєї осі, перебуваючи на струнах.Но машини струнного типу також без проблем працюють з циліндричними коренеплодами і овочами (наприклад, їх можна використовувати для сортування огірків і моркви). Техніка дозволяє працювати прямо з ящика, без напруги бункера, що істотно спрощує організацію робочого місця. У конструкції передбачається розподільний вузол. Однак потрібно пам'ятати, що ця техніка передбачає падіння сировини з відносно великої висоти, яка може досягати і 70 см. Тобто для яблук, слив, помідорів цей метод сортування не підійде. Також струни і ланцюги чутливі до корозії, тобто для сортування сировини після миття їх використовувати не слід.
  7.  Роликові калібрувальник. Застосовуються, в основному, для коренеплодів, причому це можуть бути як картопля і цибуля, так і буряк або навіть моркву. Ця техніка дуже популярна і використовується на більшості переробних підприємств. Особливості конструкції тут такі: за сортування відповідає роликовий транспортер у вигляді 2 тягових ланцюгів, між якими обертаються ролики. Роликові елементи закріплені на рухомих напрямних. Вони дозволяють регулювати позиції по вертикалі, і тим самим забезпечують потрібний сортувальний зазор. Таке обладнання дозволяє сортувати на 3-6 фракцій різного розміру. Для переміщення відсортованих плодів передбачаються стрічкові транспортери. Чому використовують сортувальники саме цього типу? Справа в тому, що вони універсальні, підходять для сферичного і циліндричного сировини, відрізняються високою точністю і можуть перенастроюватися менше ніж за хвилину. Такі машини дуже продуктивні і можуть сортувати до 20000 кг за хвилину. Вони безшумні, довговічні і надійні, можуть працювати з мокрим сировиною, проте досить дорого коштують. Для чутливого до травматизму сировини не підходять, оскільки тут може бути падіння, хоч і з невеликої висоти, до 30 см.

 Машини для сортування фруктів та овочів, по довжині

 Це - техніка вузької спеціалізації, найчастіше призначена для роботи з огірками. Вона допомагає формувати огірки однакової форми і розміру для упаковки в пакети або в банки. Найчастіше це техніка вібраційного типу, тобто вібротранспортери, забезпечені гофрованими металевими листами в якості робочих поверхонь. Саме такі пристрої забезпечують оптимальну сортування довгастого сировини.

 Сортування плодів і овочів за станом і зовнішніми характеристиками

 Ця техніка вважається найбільш сучасної, інноваційної та найчастіше входить до складу автоматизованих ліній. Такі рішення передбачають комплексний підхід до сортування і включають в себе обладнання для приймання плодів, їх миття, розподілу і сортування, після якої виконується упаковка в поліетиленову або картонну тару. Комплекси можуть бути карусельного або лінійного типу. Зазвичай використовуються на масштабних виробництвах.